Plugins - Redirection - Stable (latest release) - en to fi translation catalogue (580 entries)

en: Your REST API appears to be cached and this will cause problems. Please exclude your REST API from your caching system.
fi: REST API on välimuistissa, mikä voi aiheuttaa ongelmia. Poista se välimuistista.

en: Your REST API is showing a deprecated PHP error. Please fix this error.
fi: REST API näyttää vanhentuneen PHP-virheen. Korjaa tämä virhe.

en: Your server configuration is blocking access to the REST API.
fi: Palvelimesi asetukset estävät pääsyn REST API:iin.

en: Can you access your {{api}}REST API{{/api}} without it redirecting?.
fi: Toimiiko {{api}}REST API{{/api}} ilman uudelleenohjausta?

en: You will will need to fix this on your site. Redirection is not causing the error.
fi: Sinun on korjattava tämä sivustollasi. Tämä lisäosa ei aiheuta virhettä.

en: Add Permalink
fi: Lisää kestolinkki

en: No migrated permalinks
fi: Ei siirrettyjä kestolinkkejä

en: Permalinks
fi: Kestolinkit

en: Note: this is in beta and will only migrate posts. Certain permalinks will not work. If yours does not work then you will need to wait until it is out of beta.
fi: Huomio: tämä on betavaiheessa ja siirtää vain artikkeleja. Tietyt kestolinkit eivät toimi. Jos omasi ei toimi, odota kunnes se on poistunut betavaiheesta.

en: Enter old permalinks structures to automatically migrate them to your current one.
fi: Syötä vanhat kestolinkkirakenteet siirtääksesi ne automaattisesti nykyiseen.

en: Permalink Migration
fi: Kestolinkkien siirto

en: (beta) Enable caching of redirects via WordPress object cache. Can improve performance. Requires an object cache.
fi: (beta) Ota uudelleenohjausten välimuistitus käyttöön WordPressin objektivälimuistin kautta. Tämä voi parantaa suorituskykyä. Vaatii objektivälimuistin.

en: HTTP Cache Header
fi: HTTP-välimuistin otsake

en: Decide how Redirection updates itself, if needed.
fi: Määritä, miten Redirection päivittää itsensä tarvittaessa.

en: Data Upgrade
fi: Tietojen päivitys

en: Advanced
fi: Edistyneet asetukset

en: Automatically upgrade on admin pages
fi: Päivitä automaattisesti hallintapaneelista

en: Upgrade manually when prompted
fi: Päivitä manuaalisesti pyydettäessä

en: Nothing to display.
fi: Ei näytettävää.

en: %1d of %1d selected. {{all}}Clear All.{{/all}}
fi: %1d / %1d valittu. {{all}}Tyhjennä valinta.{{/all}}

en: %1d of %1d selected. {{all}}Select All.{{/all}}
fi: %1d / %1d valittu. {{all}}Valitse kaikki.{{/all}}

en: Sometimes your browser can cache a URL, making it hard to know if it's working as expected. Use this service from {{link}}redirect.li{{/link}} to get accurate results.
fi: Selaimesi tallentaa URL-osoitteita välimuistiin, mikä voi vaikeuttaa toiminnan tarkistamista. Käytä {{link}}redirect.li{{/link}}-palvelua nähdäksesi tarkat tulokset.

en: Search exact URL
fi: Etsi tarkkaa URL-osoitetta

en: Version %s installed! Please read the {{url}}release notes{{/url}} for details.
fi: Versio %s asennettu! Lue {{url}}julkaisutiedot{{/url}} saadaksesi lisätietoa.

en: Manual Setup
fi: Manuaalinen asennus

en: Importing failed.
fi: Tuonti epäonnistui.

en: Import finished.
fi: Tuonti valmis.

en: Ready to begin! 🎉
fi: Valmis aloittamaan! 🎉

en: Please take a moment to consult the {{support}}support site{{/support}} for information about how to use Redirection.
fi: Käy hetki tutustumassa {{support}}tukisivustoon{{/support}} saadaksesi tietoa Redirection-lisäosan käytöstä.

en: Redirection is now installed!
fi: Redirection on nyt asennettu!

en: Installation Complete
fi: Asennus valmis

en: The Redirection database does not appear to exist. Have you run the above SQL?
fi: Redirection-lisäosan tietokantaa ei näytä olevan olemassa. Oletko suorittanut yllä olevan SQL-kyselyn?

en: Wildcards are not supported. You need to use a {{link}}regular expression{{/link}}.
fi: Jokerimerkit (wildcards) eivät ole tuettuja. Sinun on käytettävä {{link}}säännöllistä lauseketta{{/link}}.

en: To match {{code}}?{{/code}} you need to escape it with {{code}}\?{{/code}}
fi: Jotta {{code}}?{{/code}} vastaisi oikein, sinun täytyy lisätä siihen pakomerkki: {{code}}\?{{/code}}

en: The caret {{code}}^{{/code}} should be at the start. For example: {{code}}%(example)s{{/code}}
fi: Merkki {{code}}^{{/code}} tulee olla alussa. Esimerkiksi: {{code}}%(example)s{{/code}}

en: Please add migrated permalinks to the Site page under the "Permalink Migration" section.
fi: Lisää siirretyt kestolinkit sivustolle "Kestolinkin siirto" -osiossa.

en: Exact match in any order
fi: Tarkka osuma missä tahansa järjestyksessä

en: Something went wrong obtaining this information. It may work in the future.
fi: Tietojen hakemisessa tapahtui virhe. Kokeile myöhemmin uudelleen.

en: View full redirect.li results.
fi: Näytä kaikki redirect.li tulokset.

en: If your browser is behaving differently then you should clear your browser cache.
fi: Jos selaimesi toimii odottamattomasti, tyhjennä selaimen välimuisti.

en: If this is not expected then this {{support}}support page{{/support}} may help.
fi: Jos tämä ei ole odotettua, {{support}}tukisivu{{/support}} voi auttaa.

en: Unable to check that URL. It may not be valid or accessible.
fi: URL-osoitteen tarkistaminen epäonnistui. Se ei välttämättä ole kelvollinen tai saavutettavissa.

en: Page was loaded.
fi: Sivu ladattiin.

en: Redirected by an unknown agent. {{support}}What does this mean?{{/support}}.
fi: Uudelleenohjattu tuntemattoman agentin toimesta. {{support}}Mitä tämä tarkoittaa?{{/support}}.

en: Redirected by %1s. {{support}}What does this mean?{{/support}}.
fi: Uudelleenohjattu %1s toimesta. {{support}}Mitä tämä tarkoittaa?{{/support}}.

en: Matches your redirect
fi: Vastaa uudelleenohjaustasi

en: Redirected by Redirection.
fi: Uudelleenohjattu Redirection-lisäosan toimesta.

en: An error page was returned. This is unlikely to be a problem with Redirection. {{support}}What does this mean?{{/support}}.
fi: Palautui virhesivu. Tämä ei todennäköisesti johdu Redirection-lisäosasta. {{support}}Mitä tämä tarkoittaa?{{/support}}.

en: Something is wrong with the server. This is not a problem with Redirection and you will need to resolve the error yourself.
fi: Jokin on vialla palvelimella. Tämä ei johdu Redirection-lisäosasta, sinun on ratkaistava virhe itse.

en: An unknown errorm
fi: Tuntematon virhe

en: Are you sure want to delete all %d matching items?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki %d vastaavaa kohdetta?

en: Too many regular expressions may impact site performance
fi: Runsas määrä säännöllisiä lausekkeita voi heikentää sivuston suorituskykyä

en: Regular Expressions
fi: Säännölliset lausekkeet

en: Your admin pages are being cached. Clear this cache and try again. There may be multiple caches involved.
fi: Hallintapaneelin sivut ovat välimuistissa. Tyhjennä välimuisti ja yritä uudelleen. Sivustolla voi olla useita välimuisteja.

en: This is usually fixed by doing one of the following:
fi: Tämä korjataan yleensä jollakin seuraavista tavoista:

en: You are using an old or cached session
fi: Käytät vanhentunutta tai välimuistissa olevaa istuntoa

en: Please review your data and try again.
fi: Tarkista tiedot ja yritä uudelleen.

en: There was a problem making a request to your site. This could indicate you provided data that did not match requirements, or that the plugin sent a bad request.
fi: Pyyntö sivustolle epäonnistui. Tämä voi tarkoittaa, että antamasi tiedot eivät vastanneet vaatimuksia tai lisäosa lähetti virheellisen pyynnön.

en: Bad data
fi: Virheelliset tiedot

en: WordPress returned an unexpected message. This could be a PHP error from another plugin, or data inserted by your theme.
fi: WordPress palautti odottamattoman virheilmoituksen. Tämä voi johtua toisen lisäosan PHP-virheestä tai teemastasi.

en: Your WordPress REST API has been disabled. You will need to enable it to continue.
fi: WordPressin REST API on poistettu käytöstä. Sinun on otettava se käyttöön jatkaaksesi.

en: An unknown error occurred.
fi: Tapahtui tuntematon virhe.

en: Your REST API is being redirected. Please remove the redirection for the API.
fi: REST-rajapinta uudelleenohjataan. Poista uudelleenohjaus REST-rajapinnalta.

en: A security plugin or firewall is blocking access. You will need to whitelist the REST API.
fi: Tietoturvalisäosa tai palomuuri estää pääsyn. Sinun on lisättävä REST-rajapinta sallittujen listalle.

en: Check your {{link}}Site Health{{/link}} and fix any issues.
fi: Tarkista {{link}}Sivuston eheys{{/link}} ja korjaa mahdolliset ongelmat.

en: Your WordPress REST API is returning a 404 page. This is almost certainly an external plugin or server configuration issue.
fi: WordPressin REST-rajapinta palauttaa 404-sivun. Tämä johtuu todennäköisesti toisesta lisäosasta tai palvelimen asetuksista.

en: Debug Information
fi: Vianmääritystiedot

en: Show debug
fi: Näytä vianmääritys

en: View Data
fi: Näytä tiedot

en: Redirection stores no user identifiable information other than what is configured above. It is your responsibility to ensure your site meets any applicable {{link}}privacy requirements{{/link}}.
fi: Redirection-lisäosa ei tallenna mitään henkilökohtaisesti tunnistettavia tietoja lukuun ottamatta yllä määritettyjä asetuksia. Vastuullasi on varmistaa, että sivustosi noudattaa mahdollisia {{link}}tietosuojavaatimuksia{{/link}}.

en: Capture HTTP header information with logs (except cookies). It may include user information, and could increase your log size.
fi: Tallenna HTTP-otsaketiedot lokeihin (paitsi evästeet). Tämä voi sisältää käyttäjätietoja ja kasvattaa lokin kokoa.

en: Track redirect hits and date of last access. Contains no user information.
fi: Seuraa uudelleenohjausten osumia ja viimeisimpiä osumapäivämääriä. Ei sisällä käyttäjätietoja.

en: Log "external" redirects - those not from Redirection. This can increase your log size and contains no user information.
fi: Kirjaa lokiin "ulkoiset" uudelleenohjaukset – ne, jotka eivät ole peräisin Redirection-lisäosasta. Tämä voi kasvattaa lokitiedoston kokoa eikä sisällä käyttäjätietoja.

en: Logging
fi: Lokitus

en: (IP logging level)
fi: (IP-lokituksen taso)

en: Are you sure you want to delete the selected items?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut kohteet?

en: View Redirect
fi: Katso uudelleenohjaus

en: Group by user agent
fi: Ryhmittele käyttäjäagentin mukaan

en: Search domain
fi: Etsi domainia

en: Redirect By
fi: Ohjauksen tekijä

en: Method
fi: Menetelmä

en: If that did not help then {{strong}}create an issue{{/strong}} or send it in an {{strong}}email{{/strong}}.
fi: Jos se ei auttanut, {{strong}}ilmoita ongelmasta{{/strong}} tai lähetä se {{strong}}sähköpostitse{{/strong}}.

en: Please check the {{link}}support site{{/link}} before proceeding further.
fi: Tarkista {{link}}tukisivusto{{/link}} ennen kuin jatkat.

en: Something went wrong when installing Redirection.
fi: Jokin meni pieleen Redirection-lisäosan asennuksessa.

en: Redirect Source
fi: Uudelleenohjauksen lähde

en: Request Headers
fi: Pyynnön otsakkeet

en: Exclude from logs
fi: Jätä pois lokeista

en: Relocate to domain
fi: Siirrä domainille

en: Want to redirect the entire site? Enter a domain to redirect everything, except WordPress login and admin. Enabling this option will disable any site aliases or canonical settings.
fi: Haluatko uudelleenohjata koko sivuston? Anna domain, jos haluat uudelleenohjata kaiken paitsi WordPress-kirjautumisen ja -hallinnan. Tämän vaihtoehdon käyttöönotto poistaa käytöstä kaikki sivuston aliakset tai kanoniset asetukset.

en: Relocate Site
fi: Siirrä sivusto

en: Add CORS Presets
fi: Lisää CORS-esiasetuksia

en: Add Security Presets
fi: Lisää suojausasetuksia

en: Add Header
fi: Lisää otsake

en: You should update your site URL to match your canonical settings: {{code}}%(current)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}
fi: Sivustosi URL-osoite tulisi päivittää vastaamaan kanonisia asetuksiasi: {{code}}%(current)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}

en: Preferred domain
fi: Ensisijainen domain

en: {{strong}}Warning{{/strong}}: ensure your HTTPS is working before forcing a redirect.
fi: {{strong}}Varoitus{{/strong}}: varmista, että HTTPS toimii ennen kuin pakotat uudelleenohjauksen.

en: Force a redirect from HTTP to HTTPS - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteHTTPS)s{{/code}}
fi: Pakota uudelleenohjaus  HTTP:stä HTTPS:ään - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteHTTPS)s{{/code}}

en: Canonical Settings
fi: Kanoniset asetukset

en: Add www to domain - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteWWW)s{{/code}}
fi: Lisää www domainiin - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteWWW)s{{/code}}

en: Remove www from domain - {{code}}%(siteWWW)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}
fi: Poista www domainista - {{code}}%(siteWWW)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}

en: Don't set a preferred domain - {{code}}%(site)s{{/code}}
fi: Älä aseta ensisijaista domainia - {{code}}%(site)s{{/code}}

en: Add Alias
fi: Lisää alias

en: No aliases
fi: Ei aliaksia

en: Aliased Domain
fi: Alias-domain

en: You will need to configure your system (DNS and server) to pass requests for these domains to this WordPress install.
fi: Järjestelmäsi (DNS ja palvelin) pitää ohjata näiden verkkotunnusten liikenne tähän WordPress-sivustoon.

en: A site alias is another domain that you want to be redirected to this site. For example, an old domain, or a subdomain. This will redirect all URLs, including WordPress login and admin.
fi: Sivuston alias on toinen domain, jonka haluat ohjata tälle sivustolle. Esimerkiksi vanha domain tai alidomain. Tämä ohjaa kaikki URL-osoitteet, mukaan lukien WordPressin kirjautumis- ja hallintasivut.

en: Site Aliases
fi: Sivuston aliakset

en: The companion plugin Search Regex allows you to search and replace data on your site. It also supports Redirection, and is handy if you want to bulk update a lot of redirects.
fi: Search Regex -lisäosalla voit etsiä ja korvata sisältöä sivustoltasi. Se toimii yhteen Redirection-lisäosan kanssa ja on hyödyllinen, jos haluat päivittää useita uudelleenohjauksia kerralla.

en: Need to search and replace?
fi: Haluatko etsiä ja korvata sisältöä?

en: Options on this page can cause problems if used incorrectly. You can {{link}}temporarily disable them{{/link}} to make changes.
fi: Tämän sivun asetukset voivat aiheuttaa ongelmia, jos niitä käytetään väärin. Voit {{link}}ottaa ne väliaikaisesti pois käytöstä{{/link}} tehdäksesi muutoksia.

en: Please wait, importing.
fi: Odota hetki, tuodaan tietoja.

en: Continue
fi: Jatka

en: The following plugins have been detected.
fi: Seuraavat lisäosat havaittiin.

en: WordPress automatically creates redirects when you change a post URL. Importing these into Redirection will allow you to manage and monitor them.
fi: WordPress luo automaattisesti uudelleenohjauksia, kun muutat artikkelin URL-osoitetta. Näiden tuominen Redirection-lisäosaan mahdollistaa niiden hallinnan ja seurannan.

en: Importing existing redirects from WordPress or other plugins is a good way to get started with Redirection. Check each set of redirects you wish to import.
fi: Uudelleenohjausten tuonti WordPressistä tai muista lisäosista on hyvä tapa aloittaa Redirectionin käyttö. Valitse tuotavat uudelleenohjaukset erikseen.

en: Import Existing Redirects
fi: Tuo uudelleenohjauksia

en: That's all there is to it - you are now redirecting! Note that the above is just an example.
fi: Siinä kaikki - nyt voit tehdä uudelleenohjauksia! Huomaa, että yllä oleva on vain esimerkki.

en: If you want to redirect everything please use a site relocation or alias from the Site page.
fi: Jos haluat uudelleenohjata koko sivuston, käytä Siirrä sivusto -toimintoa tai aliasta.

en: Value
fi: Arvo

en: Values
fi: Arvot

en: All
fi: Kaikki

en: Note that some HTTP headers are set by your server and cannot be changed.
fi: Huomaa, että jotkin HTTP-otsakkeet ovat palvelimesi asettamia, eikä niitä voi muuttaa.

en: No headers
fi: Ei otsakkeita

en: Header
fi: Otsake

en: Location
fi: Sijainti

en: Site headers are added across your site, including redirects. Redirect headers are only added to redirects.
fi: Sivuston otsakkeet lisätään koko sivustollesi, myös uudelleenohjauksiin. Uudelleenohjausotsakkeet lisätään vain uudelleenohjauksiin.

en: HTTP Headers
fi: HTTP-otsakkeet

en: Custom Header
fi: Mukautettu otsake

en: General
fi: Yleinen

en: Redirect
fi: Uudelleenohjaa

en: Some servers may be configured to serve file resources directly, preventing a redirect occurring.
fi: Jotkut palvelimet voidaan määrittää tarjoamaan tiedostoresursseja suoraan, mikä estää uudelleenohjauksen.

en: Site
fi: Sivusto

en: Unable to make request due to browser security. This is typically because your WordPress and Site URL settings are inconsistent, or the request was blocked by your site CORS policy.
fi: Pyyntöä ei voitu tehdä selaimen suojausten vuoksi. Tämä johtuu yleensä siitä, että WordPressin ja sivuston URL-asetukset ovat ristiriidassa tai että sivustosi CORS-käytäntö esti pyynnön.

en: Ignore & Pass Query
fi: Ohita ja välitä kysely

en: Ignore Query
fi: Ohita kysely

en: Exact Query
fi: Tarkka kysely

en: Search title
fi: Hae otsikkoa

en: Not accessed in last year
fi: Ei käytetty viimeisen vuoden aikana

en: Not accessed in last month
fi: Ei käytetty viimeisen kuukauden aikana

en: Never accessed
fi: Ei koskaan käytetty

en: Last Accessed
fi: Viimeksi käytetty

en: HTTP Status Code
fi: HTTP-statuskoodi

en: Plain
fi: Tavallinen

en: URL match
fi: URL-osoitteen osuma

en: Source
fi: Lähde

en: Code
fi: Koodi

en: Action Type
fi: Toimintotyyppi

en: Match Type
fi: Osumatyyppi

en: Search target URL
fi: Hae kohde-URL-osoitetta

en: Search IP
fi: Hae IP-osoitetta

en: Search user agent
fi: Hae käyttäjäagenttia

en: Search referrer
fi: Haun viittaaja

en: Search URL
fi: Hae URL-osoite

en: Filter on: %(type)s
fi: Suodata: %(type)s

en: Disabled
fi: Pois käytöstä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Compact Display
fi: Kompakti esitys

en: Standard Display
fi: Vakioesitys

en: Status
fi: Tila

en: Pre-defined
fi: Ennalta määritetty

en: Custom Display
fi: Mukautettu esitys

en: Display All
fi: Näytä kaikki

en: Your URL appears to contain a domain inside the path: {{code}}%(relative)s{{/code}}. Did you mean to use {{code}}%(absolute)s{{/code}} instead?
fi: Verkko-osoitteesi näyttää sisältävän verkkotunnuksen polun sisällä: {{code}}%(relative)s{{/code}}. Tarkoititko kenties käyttää muotoa {{code}}%(absolute)s{{/code}}?

en: Comma separated list of languages to match against (i.e. da, en-GB)
fi: Pilkuilla erotettu lista kielistä, joihin verrataan (esim. da, en-GB)

en: Language
fi: Kieli

en: 504 - Gateway Timeout
fi: 504 - Gateway aikakatkaisu

en: 503 - Service Unavailable
fi: 503 - Palvelu ei ole saatavilla

en: 502 - Bad Gateway
fi: 501 - Not implemented

en: URL and language
fi: URL-osoite ja kieli

en: Log out, clear your browser cache, and log in again - your browser has cached an old session.
fi: Kirjaudu ulos, tyhjennä selaimen välimuisti, ja kirjaudu sisään uudelleen - selaimesi on tallentanut vanhan istunnon välimuistin.

en: Reload the page - your current session is old.
fi: Lataa sivu uudelleen - nykyinen istuntosi on vanhentunut.

en: Unable to save .htaccess file
fi: Ei voida tallentaa .htaccess-tiedostoa

en: Redirects added to an Apache group can be saved to an {{code}}.htaccess{{/code}} file by adding the full path here. For reference, your WordPress is installed to {{code}}%(installed)s{{/code}}.
fi: Apache-ryhmään lisätyt uudelleenohjaukset voidaan tallentaa {{code}}.htaccess{{/code}}-tiedostoon lisäämällä koko polku tähän. Viitteenä: WordPress on asennettu sijaintiin {{code}}%(installed)s{{/code}}.

en: Your target URL contains the invalid character {{code}}%(invalid)s{{/code}}
fi: Kohde-URL-osoitteesi sisältää kelvottoman merkin {{code}}%(invalid)s{{/code}}

en: If you are using WordPress 5.2 or newer then look at your {{link}}Site Health{{/link}} and resolve any issues.
fi: Jos käytät WordPress 5.2:ta tai uudempaa, katso {{link}}Sivuston eheys{{/link}} ja ratkaise ongelmat.

en: If you do not complete the manual install you will be returned here.
fi: Jos et suorita manuaalista asennusta loppuun, sinut palautetaan tänne.

en: Click "Finished! 🎉" when finished.
fi: Klikkaa "Valmis! 🎉" kun on valmista.

en: If your site needs special database permissions, or you would rather do it yourself, you can manually run the following SQL.
fi: Jos sivustosi tarvitsee erityisiä tietokantaoikeuksia tai haluat tehdä tämän itse, voit suorittaa seuraavan SQL-komennon manuaalisesti.

en: Manual Install
fi: Manuaalinen asennus

en: Insufficient database permissions detected. Please give your database user appropriate permissions.
fi: Tietokantaoikeudet ovat riittämättömät. Anna tietokantakäyttäjälle tarvittavat oikeudet.

en: This information is provided for debugging purposes. Be careful making any changes.
fi: Nämä tiedot on tarkoitettu testaustilaa varten. Ole varovainen tehdessäsi muutoksia.

en: Plugin Debug
fi: Lisäosan testaus

en: Redirection communicates with WordPress through the WordPress REST API. This is a standard part of WordPress, and you will experience problems if you cannot use it.
fi: Redirection kommunikoi WordPressin kanssa WordPress REST-rajapinnan kautta. Tämä on WordPressin vakio-osa, ja voit kohdata ongelmia, jos sitä ei voida käyttää.

en: IP Headers
fi: IP-otsakkeet

en: Do not change unless advised to do so!
fi: Älä muuta, ellei sinua neuvota tekemään niin!

en: Database version
fi: Tietokannan versio

en: Complete data (JSON)
fi: Täydelliset tiedot (JSON)

en: Export to CSV, Apache .htaccess, Nginx, or Redirection JSON. The JSON format contains full information, and other formats contain partial information appropriate to the format.
fi: Vie CSV-, Apache-, .htaccess-, Nginx- tai Redirection JSON-muotoon. JSON-muoto sisältää täydelliset tiedot, ja muut sisältävät osittaisia ​​tietoja, jotka sopivat muotoon.

en: CSV does not include all information, and everything is imported/exported as "URL only" matches. Use the JSON format for a full set of data.
fi: CSV ei sisällä kaikkia tietoja, ja kaikki tuodaan/viedään "vain verkko-osoitteen" osumina. Käytä JSON-muotoa saadaksesi täydelliset tiedot.

en: All imports will be appended to the current database - nothing is merged.
fi: Tuodut tiedot lisätään tietokantaan sellaisenaan – niitä ei yhdistetä automaattisesti.

en: Note that you will need to set the Apache module path in your Redirection options.
fi: Huomioi, että sinun on asetettava Apache-moduulin polku Redirection-asetuksissa.

en: I need support!
fi: Tarvitsen tukea!

en: You will need at least one working REST API to continue.
fi: Tarvitset ainakin yhden toimivan REST-rajapinnan jatkaaksesi.

en: Check Again
fi: Tarkasta uudelleen

en: Testing - %s$
fi: Testataan - %s$

en: Show Problems
fi: Näytä ongelmat

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Your REST API is not working and the plugin will not be able to continue until this is fixed.
fi: REST-rajapintasi ei toimi, eikä lisäosa voi jatkaa toimintaansa ennen kuin ongelma on ratkaistu.

en: There are some problems connecting to your REST API. It is not necessary to fix these problems and the plugin is able to work.
fi: REST-rajapintaan yhdistettäessä havaittiin joitakin ongelmia. Ongelmien korjaaminen ei kuitenkaan ole välttämätöntä, ja lisäosa toimii edelleen.

en: Unavailable
fi: Ei saatavilla

en: Working but some issues
fi: Toimii, mutta joitakin ongelmia

en: Hide
fi: Piilota

en: Show Full
fi: Näytä kokonaan

en: Working!
fi: Toimii!

en: Your target URL should be an absolute URL like {{code}}https://domain.com/%(url)s{{/code}} or start with a slash {{code}}/%(url)s{{/code}}.
fi: Kohde-URL-osoitteen tulisi olla absoluuttinen URL-osoite, kuten {{code}}https://domain.com/%(url)s{{/code}}, tai alkaa kauttaviivalla {{code}}/%(url)s{{/code}}.

en: Your source is the same as a target and this will create a loop. Leave a target blank if you do not want to take action.
fi: Lähde-URL on sama kuin kohde-URL, mikä johtaa uudelleenohjaussilmukkaan. Jätä kohde-URL tyhjäksi, jos et halua tehdä mitään.

en: The target URL you want to redirect, or auto-complete on post name or permalink.
fi: Kohde-URL, johon haluat ohjata tai täydennä automaattisesti artikkelin nimellä tai linkillä.

en: Include these details in your report along with a description of what you were doing and a screenshot.
fi: Liitä nämä lisätiedot raporttiisi sekä kuvaus tekemästäsi toimenpiteestä ja ruutukaappaus.

en: Create An Issue
fi: Luo tiketti

en: What do I do next?
fi: Mitä seuraavaksi?

en: Possible cause
fi: Mahdollinen syy

en: This could be a security plugin, or your server is out of memory or has an external error. Please check your server error log
fi: Ongelma voi johtua tietoturvalisäosasta, palvelimen muistiongelmasta tai muusta virheestä. Tarkista palvelimen virheloki.

en: Your REST API is probably being blocked by a security plugin. Please disable this, or configure it to allow REST API requests.
fi: REST-rajapintasi estetään todennäköisesti suojauslisäosan toimesta. Poista lisäosa käytöstä tai määritä se hyväksymään REST-rajapintapyynnöt.

en: Read this REST API guide for more information.
fi: Lue tämä REST-rajapintaopas saadaksesi lisätietoa.

en: URL options / Regex
fi: URL-asetukset / Regex

en: Export 404
fi: Vie 404

en: Export redirect
fi: Vie uudelleenohjaus

en: Pass - as ignore, but also copies the query parameters to the target
fi: Välitys - ohittaa, mutta kopioi kyselyparametrit kohteeseen

en: Ignore - as exact, but ignores any query parameters not in your source
fi: Ohitus - kuin tarkka, mutta jättää huomioimatta kaikki kyselyparametrit, jotka puuttuvat lähtöosoitteesta

en: Exact - matches the query parameters exactly defined in your source, in any order
fi: Tarkka – vastaa tarkasti lähteessäsi määriteltyjä kyselyparametreja missä tahansa järjestyksessä

en: Default query matching
fi: Kyselyparametrien käsittelytapa oletuksena

en: Ignore trailing slashes (i.e. {{code}}/exciting-post/{{/code}} will match {{code}}/exciting-post{{/code}})
fi: Ohita perässä olevat kauttaviivat (eli {{code}}/esimerkki/{{/code}} vastaa {{code}}/esimerkki{{/code}})

en: Case insensitive matches (i.e. {{code}}/Exciting-Post{{/code}} will match {{code}}/exciting-post{{/code}})
fi: Vapaan kirjainkoon osumat (esim. {{code}}/Uusi-Artikkeli{{/code}} vastaa {{code}}/uusi-artikkeli{{/code}})

en: Applies to all redirections unless you configure them otherwise.
fi: Koskee kaikkia uudelleenohjauksia, ellei niitä ole määritetty toisin.

en: Default URL settings
fi: URL-oletusasetukset

en: Ignore and pass all query parameters
fi: Ohita ja välitä kaikki URL-parametrit

en: Ignore all query parameters
fi: Ohita kaikki URL-parametrit

en: Exact match
fi: Tarkka osuma

en: Caching software (e.g Cloudflare)
fi: Välimuistiohjelmisto (esim. Cloudflare)

en: A security plugin (e.g Wordfence)
fi: Suojauslisäosa (esim. Wordfence)

en: URL options
fi: URL-osoitteen asetukset

en: Query Parameters
fi: Kyselyparametrit

en: Ignore & pass parameters to the target
fi: Ohita ja välitä kaikki kyselyparametrit kohteeseen

en: Ignore all parameters
fi: Jätä parametrit huomiotta

en: Ignore Case
fi: Jätä kirjainkoko huomiotta

en: Ignore Slash
fi: Jätä kauttaviiva huomiotta

en: Relative REST API
fi: Suhteellinen REST-rajapinta

en: Raw REST API
fi: Raaka REST-rajapinta

en: Default REST API
fi: Oletus REST-rajapinta

en: (Example) The target URL is the new URL
fi: (Esimerkki) Kohteen verkko-osoite on uusi verkko-osoite

en: (Example) The source URL is your old or original URL
fi: (Esimerkki) Lähteen verkko-osoite on vanha tai alkuperäinen verkko-osoite

note: translators: 1: server PHP version. 2: required PHP version.
en: Disabled! Detected PHP %1$s, need PHP %2$s+
fi: Poistettu käytöstä! Havaittu PHP %1$s, vaatii vähintään PHP %2$s+

note: translators: 1: URL to plugin page, 2: current version, 3: target version
en: Redirection's database needs to be updated - <a href="%1$1s">click to update</a>.
fi: Redirection-tietokanta on päivitettävä - <a href="%1$1s">päivitä napsauttamalla</a>.

en: Finish Setup
fi: Viimeistele asennus

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: You have different URLs configured on your WordPress Settings > General page, which is usually an indication of a misconfiguration, and it can cause problems with the REST API. Please review your settings.
fi: WordPressin Asetukset > Yleinen -sivulla on määritetty eri URL-osoitteet, mikä viittaa yleensä virheelliseen asetukseen ja voi aiheuttaa ongelmia REST API:n kanssa. Tarkista asetukset.

en: If you do experience a problem then please consult your plugin documentation, or try contacting your host support. This is generally {{link}}not a problem caused by Redirection{{/link}}.
fi: Ongelmatilanteissa tutustu lisäosan dokumentaatioon tai ota yhteyttä palveluntarjoajasi tukeen. Tämä ei yleensä ole {{link}}Redirection-lisäosan aiheuttama ongelma{{/link}}.

en: Some other plugin that blocks the REST API
fi: Jokin muu lisäosa, joka estää REST-rajapinnan

en: A server firewall or other server configuration (e.g OVH)
fi: Palvelimen palomuuri tai muu palvelinkonfiguraatio (esim. OVH)

en: Redirection uses the {{link}}WordPress REST API{{/link}} to communicate with WordPress. This is enabled and working by default. Sometimes the REST API is blocked by:
fi: Redirection-lisäosa käyttää {{link}}WordPress REST-rajapintaa{{/link}} yhteyksiin WordPressin kanssa. Tämä ominaisuus toimii ja on käytössä oletuksena. Joissain tapauksissa REST-rajapinnan toiminnan estää:

en: Go back
fi: Takaisin

en: Storing the IP address allows you to perform additional log actions. Note that you will need to adhere to local laws regarding the collection of data (for example GDPR).
fi: IP-osoitteen tallentaminen mahdollistaa lisäkirjaustoimintojen käytön. Huomioi, että sinun tulee noudattaa paikallista lainsäädäntöä tiedonkeruussa (esimerkiksi GDPR-asetusta).

en: Store IP information for redirects and 404 errors.
fi: Tallenna IP-tiedot uudelleenohjauksista sekä 404-virheistä.

en: Storing logs for redirects and 404s will allow you to see what is happening on your site. This will increase your database storage requirements.
fi: Uudelleenohjausten ja 404-virheiden lokien tallentaminen antaa sinulle mahdollisuuden nähdä, mitä sivustollasi tapahtuu. Tämä lisää tietokannan tallennustarpeita.

en: Keep a log of all redirects and 404 errors.
fi: Pidä lokia kaikista uudelleenohjauksista ja 404-virheistä.

en: {{link}}Read more about this.{{/link}}
fi: {{link}}Lue lisää tästä.{{/link}}

en: If you change the permalink in a post or page then Redirection can automatically create a redirect for you.
fi: Jos muutat kestolinkkiä artikkelissa tai sivulla, Redirection voi luoda uudelleenohjauksen automaattisesti puolestasi.

en: Monitor permalink changes in WordPress posts and pages
fi: Seuraa kestolinkkien muutoksia WordPressin artikkeleissa ja sivuilla.

en: These are some options you may want to enable now. They can be changed at any time.
fi: Tässä on joitakin asetuksia, jotka voit ottaa käyttöön nyt. Niitä voidaan muuttaa milloin tahansa.

en: Basic Setup
fi: Perusasennus

en: Start Setup
fi: Aloita asennus

en: First you will be asked a few questions, and then Redirection will set up your database.
fi: Ensin sinulta kysytään muutama kysymys, ja sen jälkeen Redirection asentaa tietokannan.

en: What's next?
fi: Mitä seuraavaksi?

en: Check a URL is being redirected
fi: Tarkista, että URL-osoite uudelleenohjataan

en: More powerful URL matching, including {{regular}}regular expressions{{/regular}}, and {{other}}other conditions{{/other}}
fi: Tehokkaampi URL-osoitteiden haku, mukaan lukien {{regular}}säännölliset lausekkeet{{/regular}} ja {{other}}muut ehdot{{/other}}

en: {{link}}Import{{/link}} from .htaccess, CSV, and a variety of other plugins
fi: {{link}}Tuo{{/link}} .htaccess-tiedostosta, CSV:stä ja useista muista lisäosista

en: {{link}}Monitor 404 errors{{/link}}, get detailed information about the visitor, and fix any problems
fi: {{link}}Seuraa 404-virheitä{{/link}}, hanki yksityiskohtaisia ​​tietoja vierailijasta ja korjaa mahdolliset ongelmat

en: Some features you may find useful are
fi: Ominaisuuksia joita saatat pitää hyödyllisinä

en: Full documentation can be found on the {{link}}Redirection website.{{/link}}
fi: Dokumentaatio saatavilla {{link}}Redirection-lisäosan virallisilta sivuilta.{{/link}}

en: A simple redirect involves setting a {{strong}}source URL{{/strong}} (the old URL) and a {{strong}}target URL{{/strong}} (the new URL). Here's an example:
fi: Yksinkertainen uudelleenohjaus edellyttää {{strong}}lähteen URL-osoitteen{{/strong}} (vanha URL-osoite) ja {{strong}}kohteen URL-osoitteen{{/strong}} (uusi URL-osoite) määrittämistä. Tässä on esimerkki:

en: How do I use this plugin?
fi: Kuinka käytän tätä lisäosaa?

en: Redirection is designed to be used on sites with a few redirects to sites with thousands of redirects.
fi: Redirection on suunniteltu käytettäväksi sivustoissa, joissa on muutamista uudelleenohjauksista aina tuhansiin ohjauksiin.

en: Thank you for installing and using Redirection v%(version)s. This plugin will allow you to manage 301 redirections, keep track of 404 errors, and improve your site, with no knowledge of Apache or Nginx needed.
fi: Kiitos, että asensit ja käytät Redirection-versiota %(version)s. Tämän lisäosan avulla voit hallinnoida 301-uudelleenohjauksia, seurata 404-virheitä ja parantaa sivustoasi ilman Apache- tai Nginx-osaamista.

en: Welcome to Redirection 🚀🎉
fi: Tervetuloa Redirection-lisäosaan 🚀🎉

en: To prevent a greedy regular expression you can use {{code}}^{{/code}} to anchor it to the start of the URL. For example: {{code}}%(example)s{{/code}}
fi: Voit estää ahneen säännöllisen lausekkeen ankkuroimalla sen URL-osoitteen alkuun koodilla {{code}}^{{/code}}. Esimerkki: {{code}}%(example)s{{/code}}

en: Remember to enable the "regex" option if this is a regular expression.
fi: Muista ottaa "regex"-asetus käyttöön, jos kyseessä on säännöllinen lauseke.

en: The source URL should probably start with a {{code}}/{{/code}}
fi: Lähdeosoitteen pitäisi varmaankin alkaa merkillä {{code}}/{{/code}}

en: This will be converted to a server redirect for the domain {{code}}%(server)s{{/code}}.
fi: Tämä muunnetaan palvelimen uudelleenohjaukseksi domainille {{code}}%(server)s{{/code}}.

en: Anchor values are not sent to the server and cannot be redirected.
fi: Ankkuriarvoja (esim. #hinnasto) ei lähetetä palvelimelle, eikä niitä voi ohjata uudelleen.

en: Finished! 🎉
fi: Valmis! 🎉

en: Progress: %(complete)d$
fi: Edistyminen: %(complete)d$

en: Leaving before the process has completed may cause problems.
fi: Poistuminen ennen prosessin valmistumista saattaa aiheuttaa ongelmia.

en: Setting up Redirection
fi: Asennetaan Redirection

en: Upgrading Redirection
fi: Päivitetään Redirection

en: Please remain on this page until complete.
fi: Ole hyvä ja pysy tällä sivulla kunnes on valmista.

en: If you want to {{support}}ask for support{{/support}} please include these details:
fi: Mikäli haluat {{support}}kysyä apua{{/support}} ole hyvä ja sisällytä nämä tiedot:

en: Stop upgrade
fi: Pysäytä päivitys

en: Skip this stage
fi: Ohita tämä vaihe

en: Try again
fi: Yritä uudelleen

en: Database problem
fi: Tietokantaongelma

en: Please enable JavaScript
fi: Ota JavaScript käyttöön

en: Please upgrade your database
fi: Päivitä tietokanta

en: Upgrade Database
fi: Päivitä tietokanta

note: translators: 1: URL to plugin page
en: Please complete your <a href="%s">Redirection setup</a> to activate the plugin.
fi: Viimeistele <a href="%s">Redirection-asetukset</a> aktivoidaksesi lisäosan.

note: translators: version number
en: Your database does not need updating to %s.
fi: Tietokantaasi ei tarvitse päivittää versioon %s.

note: translators: 1: table name
en: Table "%s" is missing
fi: Taulu "%s" puuttuu

note: translators: displayed when installing the plugin
en: Create basic data
fi: Luo perustiedot

note: translators: displayed when installing the plugin
en: Install Redirection tables
fi: Asenna Redirection-taulut

note: translators: 1: Site URL, 2: Home URL
en: Site and home URL are inconsistent. Please correct from your Settings > General page: %1$1s is not %2$2s
fi: Sivuston ja etusivun URL-osoite ovat epäjohdonmukaisia. Korjaa Asetukset > Yleiset -sivulta: %1$1s ei ole %2$2s

en: Please do not try and redirect all your 404s - this is not a good thing to do.
fi: Älä yritä uudelleenohjata kaikkia 404-sivuja - tämä ei ole hyvä idea.

en: Only the 404 page type is currently supported.
fi: Tällä hetkellä vain 404-sivutyyppiä tuetaan.

en: Page Type
fi: Sivutyyppi

en: Enter IP addresses (one per line)
fi: Kirjoita IP-osoitteet (yksi per rivi)

en: Describe the purpose of this redirect (optional)
fi: Kuvaile tämän uudelleenohjauksen tarkoitusta (valinnainen)

en: Do nothing (ignore)
fi: Älä tee mitään (jätä huomiotta)

en: Target URL when not matched (empty to ignore)
fi: Kohde-URL-osoite, kun sitä ei löydy (tyhjä ohittaa)

en: Target URL when matched (empty to ignore)
fi: Kohde-URL-osoite, kun se täsmää (tyhjä ohittaa)

en: Show All
fi: Näytä kaikki

en: Delete logs for these entries
fi: Poista näiden merkintöjen lokit

en: Delete logs for this entry
fi: Poista tämän merkinnän lokit

en: Delete Log Entries
fi: Poista lokimerkinnät

en: Group by IP
fi: Ryhmitä IP:n mukaan

en: Group by URL
fi: Ryhmitä URL-osoitteen mukaan

en: No grouping
fi: Ei ryhmittelyä

en: Ignore URL
fi: Ohita URL

en: Block IP
fi: Estä IP-osoite

en: Redirect All
fi: Uudelleenohjaa kaikki

en: Count
fi: Määrä

en: URL and WordPress page type
fi: URL-osoite ja WordPressin sivutyyppi

en: URL and IP
fi: URL-osoite ja IP

en: Problem
fi: Ongelma

en: Good
fi: Hyvä

en: Check
fi: Tarkista

en: Check Redirect
fi: Tarkista uudelleenohjaus

en: Check redirect for: {{code}}%s{{/code}}
fi: Tarkista uudelleenohjaus: {{code}}%s{{/code}}

en: Error
fi: Virhe

en: Enter full URL, including http:// or https://
fi: Kirjoita koko URL-osoite mukaan lukien http:// tai https://

en: Redirect Tester
fi: Uudelleenohjauksen testaaja

en: Target
fi: Kohde

en: Enter server URL to match against
fi: Anna palvelimen verkko-osoite, jota haluat verrata

en: Server
fi: Palvelin

en: Enter role or capability value
fi: Anna roolin tai käyttöoikeuden arvo

en: Role
fi: Rooli

en: Match against this browser referrer text
fi: Vastaa tätä selaimen viittaustekstiä (referrer)

en: Match against this browser user agent
fi: Vertaa tämän selaimen käyttäjäagenttia

en: The relative URL you want to redirect from
fi: Relatiivinen URL-osoite, josta haluat uudelleenohjata

en: Add New
fi: Lisää uusi

en: URL and role/capability
fi: URL-osoite ja rooli/oikeus

en: URL and server
fi: URL ja palvelin

en: Site and home protocol
fi: Sivusto- ja kotiprotokolla

en: Site and home are consistent
fi: Sivusto ja koti ovat johdonmukaisia

en: Note it is your responsibility to pass HTTP headers to PHP. Please contact your hosting provider for support about this.
fi: Huomioi, että HTTP-otsakkeiden välittäminen PHP:lle on vastuullasi. Tarvittaessa ota yhteyttä hosting-palveluntarjoajaasi saadaksesi tukea.

en: Accept Language
fi: Hyväksy kieli

en: Header value
fi: Otsakkeen arvo

en: Header name
fi: Otsakkeen nimi

en: HTTP Header
fi: HTTP-otsake

en: WordPress filter name
fi: WordPressin suodattimen nimi

en: Filter Name
fi: Suodattimen nimi

en: Cookie value
fi: Evästeen arvo

en: Cookie name
fi: Evästeen nimi

en: Cookie
fi: Eväste

en: clearing your cache.
fi: tyhjennetään välimuistiasi.

en: If you are using a caching system such as Cloudflare then please read this:
fi: Jos käytät välimuistijärjestelmää, kuten Cloudflarea, ole hyvä ja lue tämä:

en: URL and HTTP header
fi: URL-osoite ja HTTP-otsake

en: URL and custom filter
fi: URL-osoite ja mukautettu suodatin

en: URL and cookie
fi: URL-osoite ja eväste

en: 404 deleted
fi: 404 poistettu

en: How Redirection uses the REST API - don't change unless necessary
fi: Kuinka Redirection käyttää REST-rajapintaa - muuta vain jos välttämätöntä

en: Take a look at the {{link}}plugin status{{/link}}. It may be able to identify and "magic fix" the problem.
fi: Katso {{link}}lisäosan tila{{/link}}. Se saattaa pystyä tunnistamaan ja korjaamaan automaattisesti ongelman.

en: {{link}}Caching software{{/link}}, in particular Cloudflare, can cache the wrong thing. Try clearing all your caches.
fi: {{link}}Välimuistiohjelmistot{{/link}}, erityisesti Cloudflare, voivat tallentaa välimuistiin väärän asian. Yritä tyhjentää kaikki välimuistit.

en: {{link}}Please temporarily disable other plugins!{{/link}} This fixes so many problems.
fi: {{link}}Poista muut lisäosat väliaikaisesti käytöstä!{{/link}} Tämä korjaa niin monet ongelmat.

en: Please see the <a href="https://redirection.me/support/problems/">list of common problems</a>.
fi: Katso <a href="https://redirection.me/support/problems/">yleisten ongelmien lista</a>.

en: Unable to load Redirection ☹️
fi: Redirecton-lisäosaa ei voitu ladata ☹️

en: WordPress REST API
fi: WordPress REST-rajapinta

en: Useragent Error
fi: Käyttäjäagentin virhe

en: Unknown Useragent
fi: Tuntematon selainagentti

en: Device
fi: Laite

en: Operating System
fi: Käyttöjärjestelmä

en: Browser
fi: Selain

en: Engine
fi: Moottori

en: Useragent
fi: Selainagentti

en: No IP logging
fi: Ei IP-kirjausta

en: Full IP logging
fi: Täysi IP-kirjaus

en: Anonymize IP (mask last part)
fi: Anonymisoi IP (piilota viimeinen osa)

en: Monitor changes to %(type)s
fi: Tarkkaile %(type)s muutoksia

en: IP Logging
fi: IP:n tallennus

en: Geo Info
fi: Geotiedot

en: Agent Info
fi: Käyttäjäagentin tiedot

en: Filter by IP
fi: Suodata IP:n mukaan

en: Geo IP Error
fi: Geo IP virhe

en: Something went wrong obtaining this information
fi: Jokin meni vikaan, kun tätä tietoa haettiin

en: This is an IP from a private network. This means it is located inside a home or business network and no more information can be displayed.
fi: Tämä on yksityisen verkon IP-osoite. Tämä tarkoittaa, että se sijaitsee koti- tai yritysverkon sisällä, eikä enempää tietoja voida näyttää.

en: No details are known for this address.
fi: Tästä osoitteesta ei ole saatavilla tarkempia tietoja.

en: City
fi: Kaupunki

en: Area
fi: Alue

en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

en: Geo Location
fi: Sijaintitieto

en: Powered by {{link}}redirect.li{{/link}}
fi: {{link}}redirect.li{{/link}}:n tukemana

en: Trash
fi: Roskakori

en: Please note that Redirection requires the WordPress REST API to be enabled. If you have disabled this then you won't be able to use Redirection
fi: Huomioi, että Redirection edellyttää WordPress REST API:n olevan käytössä. Jos se on poistettu käytöstä, Redirectionia ei voi käyttää.

note: translators: URL
en: You can find full documentation about using Redirection on the <a href="%s" target="_blank">redirection.me</a> support site.
fi: Dokumentaatio Redirectionin käytöstä löytyy <a href="%s" target="_blank">redirection.me</a>-tukisivustolta.

en: Full documentation for Redirection can be found at {{site}}https://redirection.me{{/site}}. If you have a problem please check the {{faq}}FAQ{{/faq}} first.
fi: Dokumentaatio Redirectionin käytöstä löytyy osoitteesta {{site}}https://redirection.me{{/site}}. Ongelmatilanteissa tarkista ensin {{faq}}UKK{{/faq}}.

en: If you want to report a bug please read the {{report}}Reporting Bugs{{/report}} guide.
fi: Jos haluat ilmoittaa virheestä, lue {{report}}Virheiden ilmoittaminen{{/report}} -opas.

en: If you want to submit information that you don't want in a public repository then send it directly via {{email}}email{{/email}} - include as much information as you can!
fi: Jos haluat lähettää tietoja, joita et halua julkiseen repositorioon, lähetä ne suoraan {{email}}sähköpostitse{{/email}} – liitä mukaan mahdollisimman paljon tietoa!

en: Never cache
fi: Älä koskaan välimuistita

en: An hour
fi: Tunti

en: Redirect Caching
fi: Uudelleenohjausten välimuistitus

en: How long to cache redirected 301 URLs (via "Expires" HTTP header)
fi: Kuinka kauan 301-uudelleenohjattuja osoitteita säilytetään välimuistissa ("Expires" HTTP-otsakkeen kautta)

en: Are you sure you want to import from %s?
fi: Haluatko varmasti tuoda kohteesta %s?

en: Plugin Importers
fi: Lisäosien tuontityökalu

en: The following redirect plugins were detected on your site and can be imported from.
fi: Seuraavat uudelleenohjauslisäosat havaittiin sivustoltasi, ja niiden asetukset voidaan tuoda.

en: total =
fi: yhteensä =

en: Import from %s
fi: Tuo kohteesta %s

note: translators: 1: Expected WordPress version, 2: Actual WordPress version
en: Redirection requires WordPress v%1$1s, you are using v%2$2s - please update your WordPress
fi: Redirection vaatii WordPressin v%1$1s, käytät v%2$2s - päivitä WordPress

en: Default WordPress "old slugs"
fi: WordPressin oletusarvoiset "vanhat polkutunnukset"

en: Create associated redirect (added to end of URL)
fi: Luo liittyvä uudelleenohjaus (lisätty URL-osoitteen loppuun)

en: <code>Redirectioni10n</code> is not defined. This usually means another plugin is blocking Redirection from loading. Please disable all plugins and try again.
fi: <code>Redirectioni10n</code> ei ole määritetty. Tämä tarkoittaa yleensä sitä, että toinen lisäosa estää uudelleenohjausta latautumasta. Poista kaikki lisäosat käytöstä ja yritä uudelleen.

en: If the magic button doesn't work then you should read the error and see if you can fix it manually, otherwise follow the 'Need help' section below.
fi: Jos taikapainike ei toimi, lue virhe ja katso, voiko sen korjata manuaalisesti. Muussa tapauksessa noudata alla olevaa "Tarvitsen apua" -osiota.

en: ⚡️ Magic fix ⚡️
fi: ⚡️ Maaginen korjaus ⚡️

en: Plugin Status
fi: Lisäosan tila

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Mobile
fi: Mobiili

en: Feed Readers
fi: Syötteen lukijat

en: Libraries
fi: Kirjastot

en: URL Monitor Changes
fi: Monitoroidut URL-muutokset

en: Save changes to this group
fi: Tallenna ryhmän muutokset

en: For example "/amp"
fi: Esimerkiksi "/amp"

en: URL Monitor
fi: URL-monitori

en: Your server has rejected the request for being too big. You will need to reconfigure it to continue.
fi: Palvelimesi on hylännyt pyynnön koska se on liian suuri. Sinun täytyy uudelleenkonfiguroida se jatkaaksesi.

en: Also check if your browser is able to load <code>redirection.js</code>:
fi: Tarkista myös, että selaimesi on pystynyt lataamaan <code>redirection.js</code>:

en: If you are using a page caching plugin or service (CloudFlare, OVH, etc) then you can also try clearing that cache.
fi: Jos käytössä on välimuistilisäosia tai -palveluja (kuten CloudFlare, OVH jne.), voidaan myös yrittää tyhjentää kyseinen välimuisti.

en: Unable to load Redirection
fi: Redirection-lisäosaa ei voitu ladata.

en: Post monitor group is valid
fi: Artikkelien monitoriryhmä on kelvollinen

en: Post monitor group is invalid
fi: Artikkelien monitoriryhmä on virheellinen

en: Post monitor group
fi: Artikkelien monitoriryhmä

en: All redirects have a valid group
fi: Kaikilla uudelleenohjauksilla on kelvolliset ryhmät

en: Redirects with invalid groups detected
fi: Havaittu uudelleenohjauksia virheellisillä ryhmillä

en: Valid redirect group
fi: Kelvollinen uudelleenohjausryhmä

en: Valid groups detected
fi: Kelvollisia ryhmiä löydetty

en: No valid groups, so you will not be able to create any redirects
fi: Ei kelvollisia ryhmiä, joten uudelleenohjauksia ei voida luoda

en: Valid groups
fi: Kelvolliset ryhmät

en: Database tables
fi: Tietokantataulut

en: The following tables are missing:
fi: Seuraavat taulut puuttuvat:

en: All tables present
fi: Kaikki taulut löydetty

en: Cached Redirection detected
fi: Välimuistissa oleva uudelleenohjaus löydetty

en: Please clear your browser cache and reload this page.
fi: Tyhjennä selaimen välimuisti ja lataa tämä sivu uudelleen.

en: WordPress did not return a response. This could mean an error occurred or that the request was blocked. Please check your server error_log.
fi: WordPress ei palauttanut vastausta. Tämä voi tarkoittaa, että tapahtui virhe tai että pyyntö estettiin. Tarkista palvelimesi virhelokit.

en: If you think Redirection is at fault then create an issue.
fi: Jos uskot Redirection-lisäosassa olevan vika luo tiketti.

en: This may be caused by another plugin - look at your browser's error console for more details.
fi: Tämä voi johtua toisesta lisäosasta – katso lisätietoja selaimesi virhekonsolista.

en: Loading, please wait...
fi: Ladataan, odota…

en: {{strong}}CSV file format{{/strong}}: {{code}}source URL, target URL{{/code}} - and can be optionally followed with {{code}}regex, http code{{/code}} ({{code}}regex{{/code}} - 0 for no, 1 for yes).
fi: {{strong}}CSV-tiedostomuoto{{/strong}}: {{code}}lähteen verkko-osoite, kohteen verkko-osoite{{/code}} - ja sitä voidaan haluttaessa seurata {{code}}regex, http-koodilla{{/code}} ({{code}}regex{{/code}} - 0 ei, 1 kyllä).

en: Redirection is not working. Try clearing your browser cache and reloading this page.
fi: Redirection-lisäosa ei toimi. Yritä pyyhkiä selaimen välimuisti ja ladata tämä sivu uudelleen.

en: If that doesn't help, open your browser's error console and create a {{link}}new issue{{/link}} with the details.
fi: Jos tämä ei auta, avaa selaimesi virhekonsoli ja luo {{link}}uusi tiketti{{/link}}.

en: Create Issue
fi: Luo tiketti

en: Email
fi: Sähköposti

en: Need help?
fi: Tarvitsetko apua?

en: Please note that any support is provide on as-time-is-available basis and is not guaranteed. I do not provide paid support.
fi: Huomaa, että tukea tarjotaan sen mukaan, kun se on saatavilla, eikä sitä taata. En tarjoa maksettua tukea.

en: Pos
fi: Sija

en: Position
fi: Sijainti

en: Used to auto-generate a URL if no URL is given. Use the special tags {{code}}$dec${{/code}} or {{code}}$hex${{/code}} to insert a unique ID instead
fi: Käytetään verkko-osoitteen automaattiseen luomiseen, jos verkko-osoitetta ei ole annettu. Käytä avainsanoja {{code}}$dec${{/code}} tai {{code}}$hex${{/code}} yksilöllisen tunnisteen luomiseen

en: I'd like to support some more.
fi: Haluaisin tukea lisää.

en: Support 💰
fi: Tue 💰

en: Import to group
fi: Tuo ryhmään

en: Import a CSV, .htaccess, or JSON file.
fi: Tuo CSV-, .htaccess- tai JSON-tiedosto.

en: Click 'Add File' or drag and drop here.
fi: Napsauta 'Lisää tiedosto' tai vedä ja pudota tähän.

en: Add File
fi: Lisää tiedosto

en: File selected
fi: Tiedosto valittu

en: Importing
fi: Tuodaan

en: Finished importing
fi: Tuonti valmis

en: Total redirects imported:
fi: Uudelleenohjauksia tuotu yhteensä:

en: Double-check the file is the correct format!
fi: Tarkista, että tiedosto on oikeassa muodossa!

en: Close
fi: Sulje

en: Export
fi: Vie

en: Everything
fi: Kaikki

en: WordPress redirects
fi: WordPressin uudelleenohjaukset

en: Apache redirects
fi: Apachen uudelleenohjaukset

en: Nginx redirects
fi: Nginx:n uudelleenohjaukset

en: Apache .htaccess
fi: Apachen .htaccess

en: Nginx rewrite rules
fi: Nginxin uudelleenkirjoitussäännöt

en: View
fi: Näytä

en: Import/Export
fi: Tuo/Vie

en: Logs
fi: Lokit

en: 404 errors
fi: 404-virheet

en: Redirection saved
fi: Uudelleenohjaus tallennettu

en: Log deleted
fi: Loki poistettu

en: Settings saved
fi: Asetukset tallennettu

en: Group saved
fi: Ryhmä tallennettu

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete the %d selected items?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa tämän kohteen?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa %d valittua kohdetta?

en: pass
fi: välitä

en: All groups
fi: Kaikki ryhmät

en: Title
fi: Otsikko

en: When matched
fi: Kun yhdistetään

en: with HTTP code
fi: sisältäen HTTP-koodin

en: Show advanced options
fi: Näytä edistyneet asetukset

en: Matched Target
fi: Yhdistetty kohde

en: Unmatched Target
fi: Kohdentamaton kohde

en: Saving...
fi: Tallennetaan...

en: View notice
fi: Näytä ilmoitus

en: Something went wrong 🙁
fi: Jotain meni vikaan 🙁

note: translators: maximum number of log entries
en: Log entries (%d max)
fi: Lokimerkinnät (enintään %d)

en: Bulk Actions
fi: Massatoiminnot

en: Apply
fi: Käytä

en: First page
fi: Ensimmäinen sivu

en: Prev page
fi: Edellinen sivu

en: Current Page
fi: Tämä sivu

en: of %(page)s
fi: / %(page)s

en: Next page
fi: Seuraava sivu

en: Last page
fi: Viimeinen sivu

en: %s item | %s items
fi[0]: %s kohde
fi[1]: %s kohdetta

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Sorry, something went wrong loading the data - please try again
fi: Valitettavasti jotain meni pieleen tietojen lataamisessa - yritä uudelleen

en: Thanks for subscribing! {{a}}Click here{{/a}} if you need to return to your subscription.
fi: Kiitos tilauksesta! {{a}}Klikkaa tästä{{/a}}, jos sinun on palattava tilaukseesi.

en: Newsletter
fi: Uutiskirje

en: Want to keep up to date with changes to Redirection?
fi: Haluatko pysyä ajan tasalla Redirection-lisäosaa koskevista muutoksista?

en: Sign up for the tiny Redirection newsletter - a low volume newsletter about new features and changes to the plugin. Ideal if you want to test beta changes before release.
fi: Tilaa pieni Redirection-uutiskirje – harvoin lähetettävä uutiskirje uusista ominaisuuksista ja laajennuksen muutoksista. Ihanteellinen, jos haluat testata betamuutoksia ennen julkaisua.

en: Your email address:
fi: Sähköpostiosoitteesi:

en: You've supported this plugin - thank you!
fi: Olet tukenut tätä lisäosaa - kiitos!

en: You get useful software and I get to carry on making it better.
fi: Saat hyödyllisen ohjelmiston ja saan jatkaa sen kehittämistä.

en: Forever
fi: Ikuisesti

en: Delete the plugin - are you sure?
fi: Poista lisäosa - oletko varma?

en: Deleting the plugin will remove all your redirections, logs, and settings. Do this if you want to remove the plugin for good, or if you want to reset the plugin.
fi: Lisäosan poistaminen poistaa kaikki uudelleenohjaukset, lokit ja asetuksesi. Tee tämä, jos haluat poistaa laajennuksen lopullisesti tai jos haluat nollata laajennuksen.

en: Once deleted your redirections will stop working. If they appear to continue working then please clear your browser cache.
fi: Kun uudelleenohjaukset on poistettu ne lakkaavat toimimasta. Jos ne näyttävät edelleen toimivan, tyhjennä selaimen välimuisti.

en: Yes! Delete the plugin
fi: Kyllä! Poista lisäosa

en: No! Don't delete the plugin
fi: Ei! Älä poista lisäosaa

note: Description of the plugin
en: Manage all your 301 redirects and monitor 404 errors
fi: Hallitse 301-uudelleenohjauksia ja seuraa 404-virheitä

en: Redirection is free to use - life is wonderful and lovely! It has required a great deal of time and effort to develop and you can help support this development by {{strong}}making a small donation{{/strong}}.
fi: Redirection-lisäosan käyttö on ilmaista - elämä on ihanaa ja ihmeellistä! Lisäosan kehittäminen on kuitenkin vaatinut paljon aikaa ja vaivaa. Jos koet, että Redirection on hyödyllinen, voit tukea sen kehitystä {{strong}}tekemällä pienen lahjoituksen{{/strong}}.

en: Redirection Support
fi: Redirection-tuki

en: Support
fi: Tuki

en: 404s
fi: 404:t

en: Log
fi: Loki

en: Selecting this option will delete all redirections, all logs, and any options associated with the Redirection plugin.  Make sure this is what you want to do.
fi: Valitsemalla tämän poistat kaikki uudelleenohjaukset, lokit ja kaikki asetukset, jotka liittyvät Redirection-lisäosaan. Varmista, haluatko varmasti tehdä sen.

en: Delete Redirection
fi: Poista Redirection-lisäosa

en: Upload
fi: Siirrä palvelimelle

en: Import
fi: Tuonti

en: Update
fi: Päivitä

en: Auto-generate URL
fi: Luo URL automaattisesti

en: A unique token allowing feed readers access to Redirection log RSS (leave blank to auto-generate)
fi: Uniikki merkkijono (token), jonka avulla RSS-lukijat pääsevät Redirection-lokiin (jätä tyhjäksi, jos haluat että se luodaan automaattisesti)

en: 404 Logs
fi: 404-lokit

en: (time to keep logs for)
fi: (aika lokien säilyttämiseen)

en: Redirect Logs
fi: Uudelleenohjausloki

en: I'm a nice person and I have helped support the author of this plugin
fi: Olen kiva typpi ja olen auttanut tukemalla lisäosan kehittäjää

en: Plugin Support
fi: Lisäosan tuki

en: Options
fi: Asetukset

en: Two months
fi: Kaksi kuukautta

en: A month
fi: Kuukausi

en: A week
fi: Viikko

en: A day
fi: Päivä

en: No logs
fi: Ei lokeja

en: Use groups to organise your redirects. Groups are assigned to a module, which affects how the redirects in that group work. If you are unsure then stick to the WordPress module.
fi: Käytä ryhmiä uudelleenohjauksien järjestelyyn. Ryhmät on liitetty moduuliin, mikä vaikuttaa siihen, miten uudelleenohjaukset kyseisessä ryhmässä toimivat. Jos olet epävarma, pysy WordPress-moduulissa.

en: Add Group
fi: Lisää Ryhmä

en: Search
fi: Haku

en: Groups
fi: Ryhmät

en: Save
fi: Tallenna

en: Group
fi: Ryhmä

en: Regular Expression
fi: Säännöllinen lauseke (regex)

en: Match
fi: Vertaa

en: Add new redirection
fi: Lisää uusi uudelleenohjaus

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Download
fi: Lataa

en: Settings
fi: Asetukset

en: Error (404)
fi: Virhe (404)

en: Pass-through
fi: Läpikulku

en: Redirect to random post
fi: Uudelleenohjaus satunnaiseen artikkeliin

en: Redirect to URL
fi: Uudelleenohjaa osoitteeseen

en: Source URL
fi: Lähde-URL

en: Date
fi: Päiväys

en: Add Redirect
fi: Lisää uudelleenohjaus

en: View Redirects
fi: Näytä uudelleenohjaukset

en: Module
fi: Moduuli

en: Redirects
fi: Uudelleenohjaukset

en: Name
fi: Nimi

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Reset hits
fi: Nollaa osumat

en: Enable
fi: Käytä

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Delete
fi: Poista

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Last Access
fi: Käytetty viimeksi

en: Hits
fi: Osumat

en: Modified Posts
fi: Muokatut artikkelit

en: Redirections
fi: Uudelleenohjaukset

en: User Agent
fi: Selain

en: URL and user agent
fi: URL ja user agent

en: Target URL
fi: Kohde-URL

en: URL only
fi: Vain URL

en: HTTP code
fi: HTTP-koodi

en: URL and referrer
fi: URL-osoite ja referrer

en: Logged Out
fi: Kirjautumaton

en: Logged In
fi: Kirjautunut

en: URL and login status
fi: URL-osoite ja kirjautumistila
