Seuran 80 v juhlat

Suomen Sotahistoriallisen Seuran täyttäessä 80 vuotta järjestetään lauantaina 20.1.2024 jäsenille kaksi tapahtumaa: päiväjuhla ja iltajuhla. Tapahtumat järjestetään Pörssitalolla osoitteessa Fabianinkatu 14, Helsinki.

Päiväjuhla järjestetään kello 12.30–15.00 Ovet avautuvat kello 12.00 alkaen.

Päiväjuhlassa luodaan katsaus yhdistyksen nykytilaan ja tulevaisuuden näkymiin, julkistetaan Suomen Sotahistoriallisen Seuran uusia jäsenpalveluja ja toimintamuotoja sekä palkitaan ansioituneita jäseniä tai yhteistyökumppaneita. Päiväjuhlan väliajalla tarjolla on kahvi ja kahvileipä. Päiväjuhlan toisessa osassa apulaisprofessori Mikko Karjalainen pitää Mannerheim-juhlaesitelmän.

Päiväjuhlan pukukoodi: Arkipuku

Päiväjuhlaan ovat tervetulleita kaikki jäsenet. Paikkoja on kuitenkin rajoitetusti, ja paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä. Päiväjuhla on maksuton, mutta päiväjuhlaan pyydetään sitovia ilmoittautumisia tarjoiluiden mitoittamisen vuoksi. Ilmoittautumiset päiväjuhlaan pyydetään 15.11.2023 mennessä: www.sshs.fi > ilmoittautumiset > päiväjuhla

Iltajuhla järjestetään kello 18.30–24.00. Ovet avautuvat kello 18.00 alkaen.

Juhlassa nautitaan kolmen ruokalajin illallinen, ja ilta huipentuu mukavaan yhdessäoloon tanssimusiikin kera. Tanssin tahdeista vastaa legendaarinen Dallapè.

Illalliskortin hinta on 95 € henkilöltä. Hintaan sisältyvät illan ohjelmallinen osuus, kolmen ruokalajin illallinen, ruokajuomat (viinit sekä konjakki tai likööri) ja eteispalvelu. Iltajuhlaan ovat tervetulleita kaikki seuran jäsenet (avec).

Iltajuhlan pukukoodi: Tumma puku ja kunniamerkit tai ammattisotilailla pieni juhlapuku

Ilmoittautumiset iltajuhlaan pyydetään 15.11.2023 mennessä ensisijaisesti www.sshs.fi > ilmoittautumiset > iltajuhla tai toissijaisesti puhelimitse 040 588 4231 sekä maksamalla illalliskortti/ kortit SSHS:n tilille FI61 5309 0220 0212 13 torstaihin 15.11.2023 mennessä.

Ilmoittautumisen yhteydessä on ilmoitettava osallistuvien nimet ja mahdolliset erityisruokavaliot. Paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä.

Iltajuhlatiedustelut: Johanna Pakola johanna.pakola@gmail.com tai 040 588 4231

Seuran jäsenet toivotetaan tervetulleiksi kumpaankin tilaisuuteen.

Suomen Sotahistoriallisen Seuran hallitus

Kumpaankin tilaisuuteen tulee ilmoittautua erikseen.

Ilmoittautumiset avautuvat 29.9.2023 klo 20.00